kanaltedavisi.gen.tr https://www.kanaltedavisi.gen.tr Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kanaltedavisi.gen.tr Fri, 28 Oct 2016 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Azı Dişi Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/azi-disi-kanal-tedavisi.html Sat, 01 Dec 2018 02:46:59 +0000 Azı dişi kanal tedavisi, azı dişinde oluşan çürüklerin tedavisi için uygulanır. Ağlıklı dişler sağlıklı olmanın önemli bir parçasıdır. Diş sağlığı için bakım ve temizlik konularına özen gösterilmelidir. Buna uyu Azı dişi kanal tedavisi, azı dişinde oluşan çürüklerin tedavisi için uygulanır. Ağlıklı dişler sağlıklı olmanın önemli bir parçasıdır. Diş sağlığı için bakım ve temizlik konularına özen gösterilmelidir. Buna uyulmadığı zaman dişlerde renk değişimi, tartar oluşumu, çürük gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Özellikle diş çürüğüne zamanında müdahale edilmezse, dişin içindeki sinir ve damarlardan oluşan canlı doku zarar görür, bakteriler asitlerin yardımıyla pulpa denilen canlı dokuya zarar vererek doku ölümüne yol açar. Azı dişi kanal tedavisi pulpa zarar gördüğünde uygulanan bir tedavidir. Ağızdaki diğer dişler içinde bu tedavi uygulanabilir. Kanal tedavisinin amacı çürükten etkilene dişin temizlenerek, ağızda kalmasını sağlamaktır. Diş içinde bulunan sinirler alınarak, bakteriler temizlenir ve genişletilen kanallar doldurularak tedavi yapılır. Bu sayede özellikle çiğnemede etkili olan azı dişi hem estetik yapısını korur, hem de işlevini yerine getirmeye devam eder. Ayrıca azı dişi kanal tedavisi yapılan kişiler, maddi olarak kendilerine daha fazla külfetli tedavilerden kurtulur, doğal dişini kaybetmez. Çünkü diş çürüğüne müdahale edilmediği takdirde, dişin çekilmesi yani kaybı kaçınılmaz olur. Mecburen azı dişi yerine yapay diş yaptırılması gerekir.

Azı dişi kanal tedavisi nasıl yapılır

Kanal tedavisinde ilk olarak hastanın ağrı hissetmemesi için anestezi yapılır. Daha sonra dişteki çürük kısım temizlenir, puldada bulunan hasar görmüş sinir ve doku temizliği yapılır. Kanallar kök ucuna kadar genişletildiğinden, bu bölge dolgu malzemesi kullanılarak doldurulur. Azı dişi kanal tedavisi birkaç seans şeklinde yapılırsa, boşluk aralarda geçici dolguyla kapatılır. Kanal tedavisi bitince azı dişindeki madde kaybına göre kaplama ya da dolgu yapılarak diş yenilenir. Kanal tedavisi uygulanan kişilerde seanslar yapılırken ağrı ve şişlik gibi etkiler nadiren olur. Bu olumsuz etkiler genellikle bakteriler yüzünden olur. Bu durumda hastaya bakteri oluşmaması için pansuman uygulanır. Azı dişi kanal tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler ise;

Kanal tedavisinde uygulanan lokal anestezinin yol açtığı uyuşukluk yüzünden dudak, dil, yanak içi gibi bölgeler fark edilmeden ısırılabilir. Bu nedenle hastaların anestezi yapıldıktan sonra bir şey yemesi sakıncalıdır.

Azı dişi kanal tedavisi seansları arasında geçici dolgu yapılırsa, sert gıdalar tüketilmemelidir. Çünkü bu geçici uygulama kırılgan yapıdadır. Kanal tedavisi sonrasında bile dişe böyle tazyik uygulanmamalıdır. Tedavide geçici dolgu sertleştiği zamanda kolayca aşınabilir ve kırılabilir. Bu durumda çevredeki incelmiş diş dokusu yüzünden dişte kırılabilir. Bu nedenle kanal tedavisi süresince çenenin diğer kısmının kullanılması gerekir.

Kanal tedavisinde yapılan geçici dolgu nedeniyle oluşan ağrı nedeniyle hastaların çoğu tedaviyi yarıda kesebilir. Hastanın ağrısının geçmesi tedavinin bittiğini de göstermez. Kanal tedavisi yarıda kesilirse, birkaç ay sonra ağrı sorunu yeniden başlar. Hastaların azı dişi kanal tedavisini aksatmadan tamamlaması önemlidir. Bu tedavinin süresi dişteki probleme göre değişir. Bazen tek seansta bitirilen tedavi, bazen de birden fazla seansta tamamlanır. Bu süreç dişteki enfeksiyonun iyileşmesiyle belirlenir.

Kanal tedavisi yapılan dişler aslında canlı değildir. Bu nedenle ağızdaki diğer dişlere göre kırılgan yapıda olur. Tedaviden sonra diş hekiminin önerisiyle kron, porselen dolgu gibi uygulamalarla kanal tedavisi restoresi yapılırsa, azı dişi kanal tedavisi sonrasında uzun yıllar kullanılabilir.
]]>
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır https://www.kanaltedavisi.gen.tr/kanal-tedavisi-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 11:31:11 +0000 Kanal tedavisi nasıl yapılır, Diş sağlığı ve ağız hijyeni tüm vücudun ayakta durmasını sağlayan en önem verilmesi gereken yerdir. Doğal dişlerin korunması ve bakımı çok önemli olup yapay bir dişle yaşanmak Kanal tedavisi nasıl yapılır, Diş sağlığı ve ağız hijyeni tüm vücudun ayakta durmasını sağlayan en önem verilmesi gereken yerdir. Doğal dişlerin korunması ve bakımı çok önemli olup yapay bir dişle yaşanmak daha zordur. Aslında yapmanız gereken şeyler çok zor ve zamanınızı alacak şeyler değildir. Sadece düzenli ve aksatılmadan yapılan diş bakımı tartarların oluşmasını engelleyerek ağzınızda bakteriler oluşmayacak ve böylece çürük, kanal tedavisi, dolgu ve diş kayıpları gibi durumlar yaşanmayacaktır. Dişlerde oluşan çürükler zamanla dişin içinde bulunan damar ve sinirlerden oluşan dokuyu bakterilerin yaşam alanı yaratarak ve bu canlı dokuya zarar vererek pulpayı öldürür. Pulpa bu durumdan dolayı iyileşemeyecek kadar zarar görür. Bu zararın verdiği rahatsızlıkları ortadan kaldırmak amacı ile dişe kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisinde amaç zarar gören dişin temizlenmek sureti ile ağızda kalmasını sağlamaktır. Çünkü insanın kendi dişinin yerini hiç bir yapay diş dolduramaz.

Kanal tedavisi nasıl yapılır, aşamaları nelerdir

Diş içindeki sinirler alınarak yapılan temizlikle diş bakterilerden arındırılır. Daha sonrasında genişletilmiş kanallar özel bir madde ile doldurularak dişin işlevlerini yerine getirmesi sağlanır. Bu yöntemle hem kişinin diş kaybı önlenmiş olur hem de ilerde ortaya çıkabilecek daha acılı ve daha fazla maliyet gerektiren diğer yöntemlerden kaçınılmış olunur.

Kanal tedavisine başlanır iken ilk aşama hastanın tedavi işlemleri sırasında ağrı ve sızı duymasını engellemek için ağız içine yapılan lokal anestezidir. Akabinde çürük diş bakterilerden arındırılarak pulpada bulunan hastalıklı ve sağlıksız dokular tamamen çıkarılır. Genişlemiş haldeki kökler uygun dolgu malzemeleri ile doldurularak işlem tamamlanır. Fakat bazı durumlarda kanal tedavisinin tek bir seansla yapılması mümkün olamayabilir. Bu gibi durumlarda dişler geçici dolgu maddesi ile kapatılarak sonraki seanslarda işlemlere devam edebilmek için tekrardan açılır. Kanal tedavisi devam ederken seanslar arasında kişinin yüzünde kızarıklık ve şişlik durumları söz konusu olabilmektedir. Şişme ve kızarmanın sebebi bakterilerin oluşturmuş olduğu reaksiyondur. Hekimin yapmış olduğu pansumanla bakteriler temizlenir eğer pansuman yapılmaz ise ağız içinde yeni bakteriler oluşacaktır. 

Ağıza lokal anestezi uygulanarak yapılan kanal tedavisinden sonra anestezinin etkisi bir süre daha devam edeceğinden dolayı aşırı sıcak yada soğuk bir şeyler yiyip içmek doğru değildir. Ağız içindeki his kaybı nedeni ile dil ve yanak bölgesinde yaralanmalar olabilmektedir. Eğer kanal tedaviniz seanslar halinde yapılacak ise hekiminiz dişinize geçici dolgu takacağından dolayı sert içerikli yiyecekler tüketmemelisiniz. Geçici dolgular kolay kırılma özelliğine sahip olduğundan mümkünse çenenizin diğer tarafı ile dikkatlice yiyip içmelisiniz. Hasta kanal tedavisinde yapılan geçici dolgunun etkisi nedeni ile ağrı ve sızısının geçtiğini düşünerek kanal tedavisini bitmemiş bir şekilde yarım bırakabilmektedir. Bu durumda diş tam olarak temizlenemediğinden dolayı kalan bakteriler yeni bir yaşam alanı oluşturarak dişi tahrip etmeye devam ederler. Ve son çare olarak o dişi çektirmekten başka bir yolunuz kalmaz. Kanal tedavisi yapılmış olan bir diş artık sinir ve dokulara sahip olmadığı için canlı bir diş olma özelliğini kaybetmektedir. Bu sebepten dolayı doktorunuz porselen yada kron gibi maddeler yardımı ile dişinizi uzun yıllar koruyup kullanabilmeniz için gerekli kaplamayı da yapacaktır.

]]>
Ön Diş Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/on-dis-kanal-tedavisi.html Sun, 02 Dec 2018 10:18:32 +0000 Ön diş kanal tedavisi, Ön dişler estetik ve sağlık açısından önem arz etmektedir. Dişlerin bir çok nedenden dolayı hasar almasından dolayı ön diş kanal tedavisine ihtiyaç duyulur. Dişiniz  ısırdığınızda, dokunduğunuz Ön diş kanal tedavisi, Ön dişler estetik ve sağlık açısından önem arz etmektedir. Dişlerin bir çok nedenden dolayı hasar almasından dolayı ön diş kanal tedavisine ihtiyaç duyulur. Dişiniz  ısırdığınızda, dokunduğunuz da yada aşırı sıcak ve soğuk temasında bir kaç saniyeden uzun süreli ağrı yapıyorsa, problemli diş civarında şişlik, ağrılı ağrısız renk değişikliği veya kırık dişiniz var ise sizde vakit kaybetmeden doktora gidip muayene sonrasında kanal tedavisi uygulanması gereken bir durumda sizde ön diş kanal tedavisi yaptırmanız gerekir. Dişin durumuna bağlı olarak kanal tedavisi bir  yada birkaç seansta uygulanabilir. Eğer diş enfekte olduysa  enfeksiyonun ortadan kaldırılması için bir kaç seansta kapatılması daha uygundur. Ön diş kanal tedavisi uygularken dişin pozisyonuna bağlı olarak tedavi biraz zorlaşmaktadır. Dişte birden fazla kıvrımlı kanal bulunması halinde de biraz zaman alır. Komplike bir durum olmaması halinde ön diş kanal tedavisi bir seansta tamamlanır. 

Ön diş kanal tedavisi aşamaları, 
 • Muayene sonrasında dişin durumunu anlamak için röntgen filmi çekilir. Röntgen sonucuna göre nasıl bir yol izleyeceği belirlenir. 
 • Dişe anestezi uygulanır. Anestezi uygulamasından sonra kanallara ulaşınca ya kadar diş uygun bir şekilde oyularak, kök kanalların uzunluğu ölçülür. 
 • Kanal uzunluğunun belirlenmesi için tekrar röntgen çekilir. Ölçüsü alınacak kanala eğe konulur ve konulan eğenin kanal bitimine yaklaşıp yaklaşmadığını anlamak için yeniden film çekilir. 
 • Aletlerle eğelerle genişletilerek enfeksiyonları temizlenir. Kanal temizlenir ve kurutulur. 
 • Kanallarda enfeksiyon oluşumunu engellemek için gerekli dezenfekte yapıldıktan sonra iltihab üremesini engelleyici ilaç konulup diş geçici dolgu maddesi ile kapatılır. 
 • Enfeksiyon riski ortadan kalkan dişi bir an evvel uygun malzeme ile doldurulur ve kalıcı dolgu tamamlanır. Ön diş kanal tedavisi sonrasında bir süre dişe baskı yapacak şeylerden uzak durun. Ağrıyı azaltmak yada enfeksiyonlara karşı doktorun reçetelendirdiği ilaçlar kullanılabilir. 
]]>
Hamilelikte Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/hamilelikte-kanal-tedavisi.html Sun, 02 Dec 2018 11:39:31 +0000 Hamilelikte kanal tedavisi, hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum kaybedeceği tamamen yanlış bir inanıştır. Ama şu da bir gerçektir ki gebelik sırasında ağız ve dişlerde bir takım değişiklikler söz Hamilelikte kanal tedavisi, hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum kaybedeceği tamamen yanlış bir inanıştır. Ama şu da bir gerçektir ki gebelik sırasında ağız ve dişlerde bir takım değişiklikler söz konusu olur. Bu değişikliklerden en önemlisi hamilelik döneminde artış gösteren östrojen ve progesteron hormonunun salınması nedeni ile dişler üzerindeki plak birikimi artacaktır. Eğer dişlerde ki plak gerekli şekilde temizlenmez ise diş eti iltihaplarına neden olmaktadır. Bu durum daha çok gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde oluşmaktadır. 

Hamilelikte kanal tedavisi yapmak mümkün müdür

 Hamilelik döneminde diş eti iltihaplanmaları oluştuğunda eğer gerekli şekilde ağız bakımı ve hijyene dikkat edilmezse dişte apseye neden olabilmektedir. Düzenli olarak dişlerin bakım ve temizliği yapılmaktadır. Dişler her gün en az 2 kez özellikle yemeklerden sonra fırçalanmalıdır.

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bebeğin organları henüz gelişme aşamasındadır. Bu dönemde ortaya çıkan bir bakteriyemi bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ve gereksiz müdahaleler düşüğe neden olabilmektedir. Fakat hamilelik döneminde çok ağrı sızı yaratan dişler için, kanal tedavisi bu rahatsızlıklardan biridir mutlaka diş hekimine gidilmelidir. Çünkü müdahale edilmediği takdirde daha çok zarara sebep olabilmektedir. Diş eti enfeksiyonu gibi acil durumlarda bu enfeksiyon ve bakteriler bebeğin gelişimi olumsuz etki edeceğinden dolayı dental tedavinin zararı göze alınmaktadır. Diş hekimi ve kadın doğum doktorunuzla görüşerek uygun bir tedavi şekli belirlenecektir.

Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi hamilelik süreci sona erene kadar ertelenmesi mümkün olmayan kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa u dönem kanal tedavisi için en uygun dönemdir. Tabi ki yine kararı doktorunuz verecektir.

Hamilelik sürecinin son 3 aylık döneminde bebek artık anne karnında iyice büyümüş olduğundan dolayı kanal tedavisi ile alakalı aşırı stres erken doğuma neden olabileceğinden çok acil olamayan durumlar dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

Hamilelikte yapılacak olan kanal tedavisinde lokal anestezi tedavi sürecindeki stresi azaltması sebebi ile uygulanabilmektedir. Fakat hamilelik döneminde uygulanacak olan lokal anestezik maddenin seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Ve bunu en iyi doktorunuz bilir. İçeriğinde octopressin olan lokal anestezikler rahim kasılmasına sebep olarak erken doğum başlatabilmektedir. Hamilelik döneminde bu maddeyi içeren anestezikler kesinlikle kullanılmamalıdır.

]]>
20 Lik Diş Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/20-lik-dis-kanal-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 08:34:24 +0000 20 lik diş kanal tedavisi, konusunda doktorlar çeşitli fikirler ile ayrılsalar da bu dişlere eğer diş hekimi tarafından endikasyon koyulursa kanal tedavisi yapılabilir. Ama dikkat edilmesi gereken durum bu dişlerin kök yapısı 20 lik diş kanal tedavisi, konusunda doktorlar çeşitli fikirler ile ayrılsalar da bu dişlere eğer diş hekimi tarafından endikasyon koyulursa kanal tedavisi yapılabilir. Ama dikkat edilmesi gereken durum bu dişlerin kök yapısıdır. 20 lik dişler genellikle kök formlarının bozuk olması ile karakterizedir. Bu nedenle kanal tedavileri çok başarılı olmaz.

20 lik diş kanal tedavisi nasıl yapılır

Kanal tedavisi dişlerimizi korumanın en bilinen yollarından biridir. Amaç dişi kaybetmemek amacıyla kanal tedavisi ile korumaktır. 20 lik dişler ağız yapısı içinde ulaşılması en zor noktada olduğu için dişi fırçalamak ya da diş ipi kullanmanın zaman zaman yetersiz kalması sonucu 20 lik dişlerde hasar oluşabilir. Bu dişler çenenin en gerisinde yer aldığı ve çenede yeterli yer olmaması nedeniyle diş etine gömülü kaldığı için bakteriler ve plaklardan korumak neredeyse imkansızdır. Genellikle buna, kırık dişlerdeki veya derin çürüklerdeki bakteriler sebep olur. Bakteriler dişin özündeki iltihaba yol açar. Hasar gören diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır ve sonunda diş kaybedilir. Kanal tedavisi dişin yumuşak dokusunun hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi seklidir. Daha önceleri hasar görmüş yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında yapılabilecek tek şey dişin çekilmesi iken, günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkündür. 

Kanal tedavisinde hastanın ağrı çekmemesi için dişe uyuşturma işlemi uygulanır. Daha sonra dişin içinde bulunan çürük temizlenip, dişin içinde bulunan hastalıklı ve çürümüş doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir. Dişe geçici dolgu maddeleri ile dişin üzeri kapatılır. İltihabın durması ve tedavi olması durumundan sonra diş kanal içerisi özel bir diş dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurularak tekrar kırılmaması ve çürümemesi için onarılır. Derin çürük ve çatlak dolayısıyla kendini iyileştiremeyeceği durumlarda enfeksiyon bütün dişe yayılır ve diş kaybedilir.
]]>
Kanal Tedavisinden Sonra Sigara https://www.kanaltedavisi.gen.tr/kanal-tedavisinden-sonra-sigara.html Tue, 04 Dec 2018 07:39:37 +0000 Kanal tedavisinden sonra sigara, kullanmanın ne gibi zararlar vereceği, sigara tiryakisi olan insanların diş tedavisi sonrası merakla araştırdığı konuların başındadır. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunda herhangi bi Kanal tedavisinden sonra sigara, kullanmanın ne gibi zararlar vereceği, sigara tiryakisi olan insanların diş tedavisi sonrası merakla araştırdığı konuların başındadır. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunda herhangi bir şey yiyip içmek yasaktır. Buna sigara dahildir. Çünkü kanal tedavisinden sonra sigara içmek, tedaviyle oluşan yaranın iyileşme süreci açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Kanal tedavisi dişteki çürüğün, dişin içerisindeki sinir, kan, lenf ve damarların yer aldığı pulpa adı verilen yumuşak yapıdaki odaya ulaştığı durumlarda yapılır. Tıp dilinde Endodonti adı verilen kanal tedavisi, hasara uğramış doğal dişlerimizin sağlam kısımlarını kurtarmak amacıyla yapılan bir yöntemdir. 

Kırık dişler yada derin çürükler nedeniyle oluşan bakteriler pulpaya ciddi zararlar verir. Bakteriler dişin derinliklerinde enfeksiyona neden olur. Yara alan ve hastalanan pulpa kısımları çıkarılmaz ise çevresine de zarar vermeye başlar ve tüm dişimizi kaybederiz. Daha da ileri boyutlarda tedavi edilmeyen enfeksiyon çene kemiğine ulaşarak tüm çene sistemimizin iltihaplanıp hastalanmasına sebep olabilir.

Kanal tedavisi sırasında ve hemen sonrasında ağrı ve sızı olmaması için diş çevresi anestezi yöntemiyle uyuşturulur. Daha sonra diş çürüğü ve hastalıklı doku çıkarılarak diş geçiçi olarak dolgu ile kapatılır. Dişin kapatılmasındaki amaç var olan enfeksiyonun üremesini önlemek ve yeni enfeksiyonlardan korumaktır.

Kanal tedavisinden sonra sigara içilirmi

İşlem bittikten sonra 2 saat boyunca hiç bir şey yiyip içmemek gerekir. Kanal tedavisinden sonra sigara 2 saat boyunca kesinlikle kullanılmamalıdır. İşlem yapılan günü takiben 72 saat içerisinde de mümkün olduğunca az içilmelidir. Çünkü sigara yok etmeye çalıştığımız diş eti iltihaplanmasının şiddetlenmesine, kanal tedavisi sonrası iyileşmenin bozulmasına, dilde ve diş etlerinde renk değişimlerine sebep olabilmektedir.

Sigara sağlam diş ve diş etlerine bile zarar veren, renk değişimlerine ve bakteri oluşumlarına neden olan bir maddedir. Dişlerimize uygulan kanal tedavisinden sonra sigara, zaten cerrahi müdahale nedeniyle hassas olan diş etlerimizin kolay bir şekilde enfeksiyon kapmasına, kurutmaya çalıştığımız var olan enfeksiyonun canlanmasına ve yapılan tedavinin hiç bir işe yaramamasına neden olabilir. Enfeksiyon kurutulamaz ise yeniden kanal tedavisi yapmak gerekebilir. Bu da hepimizin stresle oturduğu dişçi koltuğuna tekrar tekrar oturup aynı işlemleri ve ağrıları tekrar yaşamamıza neden olur. Bu nedenle kanal tedavisinden sonra sigara ilk 2 saat kesinlikle kullanılmamalı, takip eden 72 saat içerisinde de mümkün olan en az miktarda içilmelidir.
]]>
Çocuklarda Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/cocuklarda-kanal-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 16:37:30 +0000 Çocuklarda Kanal Tedavisi; Süt dişleri, yerine gelecek olan kalıcı diş için bir kılavuz ve yol gösterici niteliğindedir. Kemik içinde meydana gelen kalıcı diş, süt dişlerinin köklerini takip ederek devam etmektedir. Çocuklarda Kanal Tedavisi; Süt dişleri, yerine gelecek olan kalıcı diş için bir kılavuz ve yol gösterici niteliğindedir. Kemik içinde meydana gelen kalıcı diş, süt dişlerinin köklerini takip ederek devam etmektedir.

Kalıcı diş çeneden dışarıya doğru çıkarken, süt dişinin kökünü. zamanla eritir. Bu şekilde, daha önce süt dişinin olduğu yere, kalıcı olan diş yerleşir. Süt dişinde ortaya çıkan bir çürük, kalıcı dişlere göre çok daha hızlı bir şekilde ilerler. Çürük sinire yaklaştığı ve ya ulaştığı zaman yetişkin de bie kişide olsa çocuk da olsa, ya da  kalıcı diş de olsa, süt dişi de olsa, özellikle gece uyutmayan bir ağrı, zonklamalı ve şiddetli ağrı yapar, dişin etrafında hatta yüzde şişlik oluşmasına sebebiyet verebilir.

Sinire kadar ulaşmış olan bir çürükte yapılacak tedavi yöntemi, lk olarak kanal tedavisi yöntemidir. Çocuklarda süt dişlerinde yapılacak olan kanal tedavisinde, kök içine yerleştirilmekte olan dolgu maddesi, kalıcı dişin sürmesi esnasında, süt dişinin kökleri ile birlikte olarak eriyebilmelidir. Binadan dolayı, çocuklarda süt dişi için kullanılan malzeme farklıdır ve süt dişine aitt özelliklere sahiptir.

Kalıcı dişlerin sürmesi esnasında,  o bölümde, kızarma, şişlik gibi bazı belirtileri olması normal bir durumdur.  Genel olarak kanal tedavisi görmüş bir süt dişinin, değişme zamanı geldiği durumlarda, o bölgede bir apse ve enfeksiyon oluşur. Fakat bu problem yaratan bir durum değildir. Uzman kişi tarafından tarafından apsenin boşaltılması yeterli olmaktadır. Süt dişi düştüğü ve ya alttan gelen kalıcı diş yeterli bir şekilde yükselmiş ise, süt dişi çekildiği takdirde, zaten herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Süt Dişlerinde Kanal Tedavisi

Süt dişlerinin düşmelerine, daha uzun bir süre varken, derin ve ilerlemiş çürüklere maruz kaldığı zaman, süt dişinin çekildiği durumda, yanda olan dişler o boşluğu kapatarak, kalıcı olan. dişlerin çarpışık olarak sürmesine sebep olur. Bu yüzden, eğer gerek görülür ise, süt dişlerinde de kanal tedavisi  uygulanması gereken bir tedavi çeşitidir.

]]>
Dişte Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/diste-kanal-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 11:35:48 +0000 Dişte kanal tedavisi, korkulacak kadar zor bir müdahale değildir. Diş vücut için oldukça önemlidir. Günümüzde diş tedavisi ve dişin kaybedilmesi durumunda uygulanacak işlemler çok ilerleme kaydetmiştir. Ancak hiçbir zama Dişte kanal tedavisi, korkulacak kadar zor bir müdahale değildir. Diş vücut için oldukça önemlidir. Günümüzde diş tedavisi ve dişin kaybedilmesi durumunda uygulanacak işlemler çok ilerleme kaydetmiştir. Ancak hiçbir zaman insanın gerçek dişinin yerini tutamayacağı bir gerçektir. Bu nedenle diş sağlığımıza önem vermek gerekmektedir. Diş sağlığı sadece ağız ile ilgili değil tüm vücut sağlığı açısından da önemlidir. Diş çürümesi halinde yapılacak ilk müdahale dolgudur. Bazen dişteki çürük ileri seviyelere ulaşmışsa diş içerindeki sinirlerin temizlenmesi gerekir. Yapılan bu işlem kanal tedavisidir. İçi temizlenen diş daha sonra doldurulur. Böylece dolgu yapılan dişin ömrü uzar. Eğer dişin içerisindeki pulpalar alınmadan diş dolgusu uygulanırsa kısa süre sonra diş ağrısı yaşanır ve dişin tamamen çekilmesi gerekir. Aşırı derecede çürüyen diş nedeniyle pulpa kendini tazeleyemeyeceğinden diş canlılık özelliğini kaybeder ve dişin içerisindeki enfeksiyon ağzın diğer kısımlarına yayılmaya başlar. Bu aşamaya gelmeden evvel dişte kanal tedavisi uygulanmazsa diş kökleri zarar görür. Bir süre sonra diş apseleri yaşanabilir. Kanal tedavisi uygulanan diş uzun yıllar kendisini muhafaza eder. Bazen bu dişlerin üzerine kaplama yapılarak dolgunun düşmesi ya da dişin kırılması önlenerek kalıcılığı daha da arttırılabilir. 

Dişte kanal tedavisinin aşamaları nelerdir
 • Öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir ve diş muayenesi yapılır. Bazen çürüğün boyutları çıplak gözle tam olarak görülemeyebilir. Bu nedenle hastanın diş röntgeni istenir ve çürüğün ne derinlikte olduğu tespit edilir. Eğer dişte aşırı iltihaplanma mevcut ise müdahalede bulunmadan önce iltihabın azaltılması için antibiyotik tedavisi önerilebilir. 
 • Kanal tedavisi uygulanmasına karar verilmesi durumunda hastanın daha az acı hissetmesi için lokal anestezi ile diş ve çevresinin uyuşması sağlanır. Verilen anestezi kısa sürede etkisini gösterir.
 • İlk aşamada dişin üzeri kazınarak çürük temizlenir. Böylece diş özüne kadar inilir. Buradaki hastalıklı doku alınır ve sinirler yok edilir. O bölge bir çeşit kokulu madde ile iyice dezenfekte edilir.
 • Dişteki çürüğün durumuna göre bu işlem tek seansta bitebileceği gibi bazen iki ya da üç seans sürebilir. Birden fazla süren seanslar için hastanın dişine geçici dolgu uygulanır ve her seferinde tedaviye kalınan yerden devam edilir. Dişin kanal tedavisinin sona erebilmesi için bu kısımdaki iltihap üretiminin sona ermesi gerekir. İltihaplanma bittiğinde hastanın dişi diş kökünden başlayarak doldurulur. 
Tedaviden sonra yapılması gerekenler nelerdir
 • Kanal tedavisi bittikten sonra dişin içerisindeki pulpa alındığından diş ağrısı hissedilmez. Sadece dolguya alışıncaya kadar hassasiyet gelişebilir. Ayrıca kanal tedavisinin seansı yaklaşık 1 saat süreceğinden bu süre boyunca ağzın açık tutulması çene ağrısına neden olabilir. Basit ağrı kesiciler alınabilir.
 • Dişte kanal tedavisi sonrasında yaklaşık 2 saat boyunca bir şey yenilip içilmemesi gerekmektedir. Eğer geçici dolgu uygulanmışsa bu dolgunun kolay çıkma ihtimali bulunduğundan sert yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir.
 • Bazen hastaların durumuna göre tedavi sonrasında antibiyotik tedavisine başlanabilir.
]]>
Çürük Diş Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/curuk-dis-kanal-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 08:17:58 +0000 Çürük diş kanal tedavisi, Asitler dişin diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıpratması sonucunda diş çürüğü oluşur. Daha sonrasında bakteri plağı denilen yapışkan bir tabaka oluşur. Bu bakteri plağı, şekerli gı Çürük diş kanal tedavisi, Asitler dişin diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıpratması sonucunda diş çürüğü oluşur. Daha sonrasında bakteri plağı denilen yapışkan bir tabaka oluşur. Bu bakteri plağı, şekerli gıdalarla beslenen mikroplar barındırır. Şekerleri sindirilme sürecinde, Diş yüzeyine salgılanan asitler diş minesinin çürümesine ve dişte ki çürüğün ilerlemesine neden olur. Zaman içerisinde dişte ki çürüme dişte deliklere yol açar. Tedavi seçeneklerinin en başında çürük diş kanal tedavisi gelmektedir. Dişte saptanan çürük sonrasında doktor muhtemelen çürük diş kanal tedavisi uygulanarak daha sonrasında dolgu yapacaktır. Büyük oranla uygulanan çürük diş kanal tedavisi ve dolgu ile diş kurtarılacak ve çürüğün büyümesi duracaktır. Çürük diş kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasına yardımcı olur. Kanal tedavisi yapılmadığı durumlarda iltihaba yol açar ve dişi kaybetmeye kadar gidebilir. Sizde başta dişlerinize gerekli özeni göstererek daha sonrasında vakit kaybetmeden çürük diş kanal tedavisi yaptırmanız gerekir. 

Çürük diş kanal tedavisi aşamaları 
 • Yapılan muayenenin ardından ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi uygulanır. Daha sonrasında dişin özüne ulaşmak için çürük bölge oyularak çıkarılır. Çürük temizlenip dişin özüne ulaşınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları da çıkarılarak bölge dezenfekte edilir. 
 • Seanslar arasında diş tamamen iyileşinceye kadar içerisine antibiyotik konularak geçici bir dolgu maddesi ile kapatılır. İltihap üremesinin durduğu anlaşılıncaya kadar ara ara seanslarda açılır ve kontrol edilir. 
 • Kök ucundan iltihap akışı durduktan sonra diş kanal içerisi özel bir kanal dolgu maddesi ile kök ucuna kadar doldurulur. Devamında dolgu maddesi ile desteklenerek sabit bir diş elde edilir.
]]>
Kanal Tedavisi Acıtır Mı https://www.kanaltedavisi.gen.tr/kanal-tedavisi-acitir-mi.html Thu, 06 Dec 2018 18:14:10 +0000 Kanal tedavisi acıtır mı, konulu makalemizde sizlerin çok sorduğu ve gelişen teknoloji ile değişen tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tedavi sırasında acı hissetmek pek mümkün değildir çünkü tedavi Kanal tedavisi acıtır mı, konulu makalemizde sizlerin çok sorduğu ve gelişen teknoloji ile değişen tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tedavi sırasında acı hissetmek pek mümkün değildir çünkü tedaviye başlamadan önce tedavi uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır ve acı eşiği en aza indirgenir.

Tam bir uyuşukluk sağlanmadığı durumlarda anestezi birkaç kez aynı bölgeye uygulanır yada dişin içine de uygulanarak hasta tedaviye hazır hale getirilir. Yapılan bu anestezi tekniği tedavi boyunca acı duyulmasını engellemektedir. Fakat alınan tüm bu tedbirlere rağmen bazen dişin durumuna göre apseli, enfeksiyonlu oluşuna göre sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntılarda duruma göre uygulanan özel anestezi yöntemleriyle ortadan kaldırılmaktadır. Anestezi yapıldıktan sonra tedavi edilecek bölgenin hassasiyeti kontrol edilir, şayet hasta acı hissediyor ise anestezi işlemi tekrarlanır. Apseli, enfeksiyonlu dişlerde ise antibiyotik tedavisi uygulanır, enfeksiyonlu bölge tamamen iyileşip, tedavi bittikten sonra işleme devam edilir. Dişin durumuna göre de birkaç seans tedavi sürebilir.

Kanal tedavisi acıtır mı, kesinlikle acı hissedilmeyen bir uygulamadır denilebilir. Lokal anestezi sırasında çok küçük acı hissedilebilir bunun nedeni anestezi verilme sırasında iğne ucu batması ya da anestezinin yetersiz kaldığı zamanlarda oluşan sızı şeklindedir. Modern teknoloji ve teknikler, ürün çeşitliliği, eğitim seviyesinin artmasıyla gelişen doktorlar, hastaları uzun tedavi ve seanslardan kurtarmış durumdadır. Kanal tedavisi süresinin az olması ve daha az sıkıntı yaşamak için diş ağrılarınızı hafife almadan bir doktora başvurulmalıdır. Yani kanal tedavisi yaptırmaktan ziyade yaptırmamak daha çok acıtır.
]]>
İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi Yapılır Mı https://www.kanaltedavisi.gen.tr/iltihapli-dise-kanal-tedavisi-yapilir-mi.html Thu, 06 Dec 2018 19:19:29 +0000 İltihaplı dişe kanal tedavisi yapılır mı Kanal tedavisi, hasar görmüş dişlerin korunması amacıyla yapılan bir işlemdir. Kanal tedavisi pulpanın (kan, sinir, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka) yerinden İltihaplı dişe kanal tedavisi yapılır mı Kanal tedavisi, hasar görmüş dişlerin korunması amacıyla yapılan bir işlemdir. Kanal tedavisi pulpanın (kan, sinir, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka) yerinden alınması işlemidir. Pulpa hasar gördüğünde kanal tedavisi uygulanır. Pulpa, kendini tamir edemeyecek kadar hasar görmüş ise, pulpa ölür. Pulpanın ölümü sonucunda ortaya çıkan toksinler, kök ucundan dışarı sızarak çene kemiğine yayılır. Böylece apse olarak bilinen iltihap dokusunu meydana getirir. Buda ağrıya ve yüzde şişliğe neden olur. Genellikle buna derin çürüklerdeki ve kırık dişlerdeki bakteriler neden olur. Bakteriler dişin özünde iltihaba oluşturur. Hastalanmış pulpa çıkarılmaz ise, diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyon oluşur ve sonunda diş tamamen kaybedilir. Bazı durumlarda kanal tedavisi tek seferde yapılabilir. Fakat iltihaplı dişlerde pansuman yapılarak geçirilmeye çalışıldığından tedavi uzamaktadır. İltihaplı dişte ağrı kesiciler ağrıyı sadece yavaşlatır. İltihaplı dişe kanal tedavisi hemen uygulanmaz.

İltihaplı dişe kanal tedavisi yapılır mı Aşamaları nelerdir
 • Kanal tedavisi yapılmadan önce iltihaplı dişte ağrı ve yüzde şişlik var ise, ilk olarak iltihabın kuruması için antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Antibiyotik tedavisinden sonra doktor dişi delerek iltihabı boşaltır. Bundan sonra kanal tedavisine geçer.
 • Öncelikle ağrısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.
 • Sonrasında çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılır. Buradan hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Doku ve sinir artıkları temizlenir.
 • Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir, gerekirse de bazı ilaçlar verilerek iyileşme hızlandırılabilir.
 • Seanslar arasında diş iyi oluncaya kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. Kök ucundan iltihap gelmesi durduktan sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur.
]]>
Kanal Tedavisi Aşamaları https://www.kanaltedavisi.gen.tr/kanal-tedavisi-asamalari.html Fri, 07 Dec 2018 12:20:30 +0000 Kanal Tedavisi Aşamaları, dişlerin herhangi birinde meydana gelen hasarlarda ya da hastalanmasında sıklıkla koruma tekniği olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biriside kanal tedavisidir. Kanal tedavisi özellikle ağızda hasar g Kanal Tedavisi Aşamaları, dişlerin herhangi birinde meydana gelen hasarlarda ya da hastalanmasında sıklıkla koruma tekniği olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biriside kanal tedavisidir. Kanal tedavisi özellikle ağızda hasar görmüş olan dişlerin korunması amacı ile yapılmaktadır. Pulpa (kan, sinir ve lenf damarını içeren yumuşak tabakanın) eğer kendi tamirini yapamayacak derecede hasar gördüğü zaman pulpa büyük ihtimal ile ölür. Çoğunlukla bu duruma derin çürükler ve kırık dişlerde meydana gelen bakteriler neden olmaktadır. Özellikle bu bakteriler dişin özünde iltihaplanmaya sebep olur. Bu hasar gören ve hastalanan pulpa çıkarılmaz ise, hem dişe hem de çevresinde bulunan dokular enfeksiyon ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun sonucunda dişi tam anlamı ile çürüdüğü için kaybederiz. Kanal tedavisi hasar gören pulpanın tedavisi için yapılan bir işlemdir. Kanal tedavisi yaklaşık olarak 1 saat kadar süren bir işlem ile gerçekleştirilmektedir.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir
 • İlk önce kanal tedavisine başlamadan önce hastanın herhangi bir acı ya da ağrı duymaması için anestezi uygulanır. 
 • Eğer diş kökü sağlıklı ise kanal tedavisine başlamadan önce hastaya lokal anestezi yapılarak sadece diş ile çevresindeki dokuların duyarlılığını yok etmek için yapılır.
 • Ardından çürük olan diş dikkatli bir şekilde temizlenir ve dişin kendi özüne ulaşıldığı vakit hem hastalıklı he de yumuşak olan doku yerinden çıkarılır. Burada doku ve sinir artıkları temizlenmiş olur. 
 • Elektronik aletler kullanılarak diş kökünün uzunluğu saptanarak radyografi ile teyit edilmektedir. 
 • Diş kökünün kanalları kolaylıkla dönebilen sistemli aletler kullanılarak kök kanalı dezenfekte edilerek mevcut olan mikroorganizmalardan temizlenir.
 • Dişin kök ucu görülene kadar diş kanalına şekil verilmektedir. Eğer gerekli görülür ise, hastanın diş bölgesine bir takım ilaçlar ile iyileşme süreci hızlandırılabilir. 
 • Kanal tedavisinde hastaya uygulanan aşamalar diş iyileşinceye kadar geçici olan bir dolgulu madde ile dişin üstü kapatılır. Özellikle dik kökündeki iltihabın ilerlemesi durdurulduktan sonra diş kanalının içerisi özel bir madde ile diş kökünün uç kısmına kadar doldurulur.
 • Bu kanal tedavisi seansı diş kökünde iltihap ya da benzeri vakalarda uygulanmaktadır. Bazı kişilerde bu seanslara hiç gerek duyulmadan tek bir seansta sağlıklı bir şekilde kanal tedavisi uygulanmaktadır. 
]]>
Dar Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/dar-kanal-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 07:53:22 +0000 Dar Kanal Tedavisi, Tıp biliminde adına Lomber dar kanal yani spinal stenoz olarak bilinen bu durum ilerleyen yaşlarda meydana gelen omurlar arasında bulunan kıkırdakların süngerimsi yapısını zaman içinde kaybederek daha az su içe Dar Kanal Tedavisi, Tıp biliminde adına Lomber dar kanal yani spinal stenoz olarak bilinen bu durum ilerleyen yaşlarda meydana gelen omurlar arasında bulunan kıkırdakların süngerimsi yapısını zaman içinde kaybederek daha az su içermeye başlamasına ve sertleşmesine neden olarak omurilikteki bu kıkırdakların yani disklerin yüksekliğinin azalmasına neden olur. Böylelikle omurilik kanalına doğru şişmesine oranın bombeleşmesine neden olur. Omuriliğin görevi bacaklara duyu ve kuvveti veren sinirleri taşımaktır. Ancak artrit yani kıkırdak dokusunun yok olması nedeni ile omurilikte faset eklemlerinin kemik ve kemik bağları kalınlaşmaya başlar. Bu durumda spinal kanala baskı yapar. Bu değişiklikler spinal kanalın daralmasına neden olur. Tıp biliminde bu duruma lomber dar kanal (spinal stenoz) adı verilir. 

Dar Kanal Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Hastaya dar kanal tedavisi konulduktan sonra öncelikle cerrahi olmayan tedavi yöntemleri aranır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri denendikten sonra hastalığın bir cevap verememesi durumunda cerrahi olan tedavi yöntemleri uygulanır. Dar kanal tedavisi genellikle şikayetlerin aynı olması nedeni ile bel ağrısı ve bel fıtığı ile karıştırılan bir hastalıktır. Ancak bel fıtığına göre çok daha ciddi bir hastalıktır. Bu nedenli dar kanal teşhisi koyulan hastaların tedavi yöntemlerine bir an önce geçmelerinde fayda vardır. Çünkü ciddiye alınmadığı durumlarda çok ciddi hasarlar bırakabilir. 
Dar Kanal Tedavisinde, Genellikle cerrahi olmayan tedavi yöntemi olarak inflamasyonu azaltmak için hastaya anti-inflamatuar ilaçlar ve bir takım doktor tavsiyesinde ağrı kesiciler tavsiye edilir. Böylelikle baskı oluşturan dar kanalın üzerine baskı yapan ağrıyı azaltmak ve herhangi bir enfeksiyona karşı korumaktır. Ayrıca dar kanalın oluştuğu bölgede baskıyı azaltmak, esnetmek ve kuvveti arttırmak için ayrıca kondisyonu korumak ve arttırmak için ve günlük işlerin kolayca yerine getirilebilmesi için fizik tedavi yöntemleri doktor tarafından tavsiye edilebilir. Ayrıca dar kanal tedavisinde ilerlemiş durumlarda spinal enjeksiyonlar da epidural kortizon enjeksiyonları kullanılır. 

Dar Kanal Tedavisinde kullanılan İlaçlar

Genelikle doktorun ağrıları azaltmak için tavsiye etmiş olduğu aspirin ve asetaminofen ilaçlar dar kanal ağrılarına cevap veren ve reçetesiz olarak da satılabilen ilaçlardır. Ayrıca Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar da NSAID denen bazı analjezikler oluşmasına neden olacak irritasyon ve inflamasyonun kontrolü içinde verilebilir. Bu ilaçların içinde ibuprofen, naproxen gibi etken maddeli ve reçeteli satılan birçok ilaçta vardır. Ancak doktorunuzun tavsiye ettiği reçeteli veya reçetesiz ilaçların kullanımına dikkat edilmeli ve çok uzun süreli kullanılmamalıdır. Aksi taktirde özellikle mide rahatsızlığı yaşayanlar için ciddi sıkıntılar oluşturabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde ve dikkatli olarak kullanılması gerekir. 

Anti-inflamatuar içerikli bazı ilaçlar yani Kortikosteroid ilaçlar tablet ve iğne olarak kullanılabilir. Daha çok şiddetli bel ağrılarında ve bacak ağrılarında kuvvetli anti-iflamatuar olarak doktor tarafından hastaya reçete edilir. Ancak unutulmamalıdır ki NSAID içeren ilaçlar gibi Kortikosteroid içeren ilaçlarında yan etkileri bulunmaktadır. Bu ilaçların faydaları kadar yan etkilerine de dikkat ederek doktorunuza başvurun.
]]>
Endodonti Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/endodonti-kanal-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 02:08:48 +0000 Endodonti kanal tedavisi; Günümüzde çoğu insanın yaptırdığı tedavi yöntemlerinden yalnızca biridir. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan tedavi yöntemi profesyonel bir şekilde yapılarak  başarılı sonuçlar elde edilmi Endodonti kanal tedavisi; Günümüzde çoğu insanın yaptırdığı tedavi yöntemlerinden yalnızca biridir. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan tedavi yöntemi profesyonel bir şekilde yapılarak  başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ne kadarda iyi sonuç alınsa bile hiçbir zaman kendi dişinizin yerini alamaz. Bu nedenden dolayı dişler için gerekli olan bakımı yapmalıyız. Bir tane dişte oluşan sorun diğer dişleri de tehdit etmektedir. Endodonti kanal tedavisi burada devreye girerek bu tehditti ortadan kaldırmaktadır. Bu yöntem çok hasar görmüş olan dişin diğer dişlere zarar vermesini ve sorunların artmasını engelleyen bir tedavidir.

Hangi sorunlarda endodonti kanal tedavisi uygulanır

Kişinin dişi kırılması veya çürümesi gibi sorunlarda pulpa adındaki damarlar, sinirle ve lenfler ölür. Bu sebepten dolayı o bölgede ciddi derecede bakteri birikimi oluşur. Oluşan bu bakteri dişte iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Ayrıca ciddi ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu gelişen olaydan dolayı diş içerisinde bulunan pulpanın alınması gereklidir. Pulpanın alımı ise dişe kanal tedavisi yapılarak alınabilmektedir. Eğer dişlerinizde çürük ve kırık söz konusu ise ağzınızda daha fazla sorun olmasını istemiyor iseniz endodonti kanal tedavisi uygulatın. Bu kararı diş hekiminize danışarak yardım alarak yaptırınız. Eğer tedaviyi yaptırmaz iseniz sağlıklı diğer dişlerde de problemler oluşmaya başlayacaktır. Bu nedenden dolayı en kısa zamanda tedavinizi yaptırmalısınız. Eskiden insanların ağzında zarar görmüş, diş tabakası ve devamlı enfeksiyon olan dişlerin tek tedavi yöntemi ise diş tabakalarında diğer dişlerin sağlığı için zarar görmüş dişlerini çektirmekti. Günümüzde gelişen tıp sayesinde diş çektirmenin yerine zarar görmüş olan dişlere kanal tedavi uygulanır. İnsanlar bu dişleri tekrardan kullanmaya başlamıştır.

Endodonti kanal tedavisi nasıl yapılır
 
Bu tedavi aşamasında kişi çok fazla ağrı hissetmeyecektir. Bunun sebebi tedavi esnasında kişinin çürük dişinin yer aldığı kısımı anestezi yardımıyla uyuşturulur. Bundan dolayı ağrı hissi olmaz. Anesteziden sonra hastanın dişinde uyuşma beklenir. Uyuşma gerçekleştiği zaman çürümüş olan dişi gerekli aletler yardımıyla temizlenir. Dişin temiz olan kısmına ulaşıldığı zaman dişin içinde bulunana hastalıklı doku çıkarılır. Devamında geriye yalnızca dokuları ve kalan sinirleri temizler. Dişin içini geçici olarak basit bir dolgu uygulanır. Hastaya başka bir seans daha verilir. Hasta bir sonraki seansı bekler. Sonraki seansta kişin dişindeki iltihabın devam edip edilmediğine diş hekimi bakar. Dişinde iltihap ile ilgili sorun kalmamış ise kanalın içerisini özel dolgu ile doldurur. Bu dolguyu kök uçlarına doğru yavaşça doldurur. Daha sonrasında dişin içerisine porselen dolgu, krom dolgu, kısmı dolu olmak şartı ile dolgular ile doldurulur ve işlem sona erer.

Endodonti kanal tedavisi ne kadar süre dayanır

Yapılan araştırmalarda Endodonti kanal tedavisini hastalar ömür boyu kullanmaktadır. Tekrardan dişlerin çürümesi engellenmeli ve dişin enfekte olması gerekmektedir. Tersi bir sorunda diş ve kanal tedavisinde kullanılan dolgu tekrardan zarar görebilir.
]]>
İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/iltihapli-dise-kanal-tedavisi.html Sat, 25 Jan 2020 11:31:55 +0000 İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi; Kendi kendine bir den başlayan ağrı, zonklar tarzdaki ağrı, sıcağın etkisi ile başlayıp devam eden ağrı, boyun bölgesinde şişlikler gibi şikayetlerle hekime başvuran hastalarda uygulanır. Bu İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi; Kendi kendine bir den başlayan ağrı, zonklar tarzdaki ağrı, sıcağın etkisi ile başlayıp devam eden ağrı, boyun bölgesinde şişlikler gibi şikayetlerle hekime başvuran hastalarda uygulanır. Bu belirtiler diş iltihabını işaret etmektedir.

Kanal tedavisi diş içindeki canlı dokunun dişten çıkarılması ve boşalan kısmın doldurulması işlemine denir. Dişlerdeki çok derin çürüklerde ya da dişin canlılığını tamamen yitirdiği durumlarda bu tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi pek çok hastaya ürkütücü görünmektedir ancak hissedilenlerin normal bir dolgu işleminden farkı yoktur. İltihap olmadığı durumlarda işlem sırasında ağrı hissedilmez. İyi uygulanan kanal tedavisi ile çekilmesi düşünülen dişler bile çok uzun yıllar ağızda kalabilir. Ancak genellikle derin çürükte gece ağrısı varsa, ağrı sıcakla başlıyorsa ve soğuk ağrıyı rahatlatıyorsa kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Kanal Tedavisi Nedir

Dişin içi pulpa adı verilen sinir, damar ve çeşitli hücrelerden oluşan bir doku ve bahsi geçen dokunun içinde bulunduğu kök kanal sistemi denen bir boşluktan oluşur. Çürük ya da herhangi bir nedenle zarar gören pulpa dokusu kendini tamir edemez. Bu yüzden ağrı oluşur. Buna ilave olarak kök kanal sisteminin içine bakteri girerse zamanla diş iltihaplanır. Her iki durum da kanal tedavisi ile düzeltilebilir.

İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır

Diş çok çürüdüğünde mikroplar dişteki canlı tabakayı da hastalandırır ve diş oldukça duyarlı bir hale gelir. Kendi kendine başlayan ağrı, zonklama şeklinde ağrı, sıcak tesiri ile gelişen ağrı, boyunda şişlikler iltihap işaretidir. Çekilen röntgende dişin çürük durumu ya da daha önce yapılan restorasyonlar değerlendirilir. 

Geçmişte kanal tedavisi uygulandığı halde hala dişle ilgi rahatsızlıklar olabilir. Daha önce kök ucu iltihabı olan dişte iltihap kanal tedavisine rağmen düzelmemiş olabilir. Bu durum cerrahi bir müdahale gerektirebilir. Her türlü tedaviye rağmen şikayetler geçmiyorsa diş çekimi önerilebilir.

Ancak diş hala canlı ise öncelikle hekimin önereceği antibiyotik ile iltihap kurutulur. Burada bilinmesi gereken antibiyotik tedavisi çürük dişi tedavi etmez sadece kanal tedavisi öncesi bölgenin mikroptan arındırılmasını dişin hassasiyetinin giderilmesini sağlar.

Antibiyotik tedavisiyle iltihaptan arındırılan dişte kanal tedavisine anestezi ile başlanır. Dişteki çürük doku temizlenir daha sonra diş kanallarına girebilmek için diş şekillendirilir. Dişi kökleri dolgu yapılabilecek şekilde temizlenir. Dişin kök uçlarına dek düzgün ve sıkı bir şekilde dolgu yapılır. Bazı vakalarda kanal tedavisi tek seansta değil 1-2 seansta bitirilebilir. Doktor her aşamada röntgen çekerek tedavinin gidişatını kontrol eder. Tedavinin sonunda kanalın tamamen doldurulduğundan emin olmak için bitim röntgeni çekilir.

Özellikle derin çürüklü ve iltihaplı dişleri ağızda tutabilmek kanal tedavisi yani endodonti uzmanlığı yapmamış hekimler için oldukça zordur. Yeterince bilgilendirilmeyen hastalarsa dişe daha fazla bir tedavi yapılamayacağı fikrine kapılarak ve diş çekimine razı olur.

Oysa ki hiçbir köprü veya implant tedavisi ağızdaki gerçek dişin yerini tutamaz. İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi ile hastanın kendi gerçek dişini ağızda tutmak mümkün olabilir.

]]>
Diş Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı https://www.kanaltedavisi.gen.tr/dis-kanal-tedavisi-sonrasi-agri.html Sun, 09 Dec 2018 21:04:37 +0000 Kanal tedavisi sonrası ağrı, kanal tedavisinin diş kökünün içerisinde bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, temizlenmesi, sinir dokusunun  çıkarılmasının ardından kök kanalının sızdırmaz bir dolgu maddesiyle doldurulmas Kanal tedavisi sonrası ağrı, kanal tedavisinin diş kökünün içerisinde bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, temizlenmesi, sinir dokusunun  çıkarılmasının ardından kök kanalının sızdırmaz bir dolgu maddesiyle doldurulması işlemine denilmektedir. Bu işlem, tamamen bozulmamış dişlere yapılacağı gibi kök ucunda şişik oluşmuş yıllarca herhangi bir belirti vermeksizin kalan cansız dişlere de uygulanır. Kanal tedavisinden sonraki ilk iki haftada olarak kanal tedavisi yapılan dişte ağrı oluşabilir. Diş köklerinin kök ucu çevresindeki canlı dokusuyla bağlantılı direkt olan ilişkisi, kanal tedavisinden ardından kişinin ağrı duymasına neden olabilir. Kanal tedavisinden hemen sonra hastaların çoğunluğunun dişin üzerine basamama tarzında şikayetler normal kabul edilmektedir. Kanal tedavisi sonrası, tedavi edilen kısımda çiğneme yapmamaya dikkat edilmelidir. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler kullanılır. Kanal tedavisi için kanal açıldığı zaman havada bulunan oksijen, açılan kanala bakteri bulaşmasına sebep olabilir ve burada çoğalan bakteriler ağrı ve iltihap oluşmasına sebep olur. 

Bakteriler diş kök ucundan dışarı doğru atılabilir. Diş kökünün bitiminde sonra kan damarlarının dişe giriş yapmasını sağlayan bir delik bulunur. Dişi çevreleyen dokular enfekte olur ayrıca iltihaplanma da görülebilir. Ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle  iltihap  kurutmaktadır. Bu iltihaplanma temizlenene kadar geçen süre ağrılı olabilmektedir. Kanal tedavisi anında, kanalların olmamasından veya kıvrımlı olmalarından dolayı dişin diğer kısımlarında delik oluşturulabilir. Bu deliğe tükürük ulaştığı zaman dişin daha ileri bir tedavi görmesi ya da dişin çekilmesi durumu gerebilir. Eğer delik diş eti çizgisinin altında, uzak bir noktada bulunursa,  tükürük bu noktaya yetişemeyebilir ve müdahale yapılmaksızın iyileşme ihtimali vardır. Kanal tedavisinde kullanılan aletler, eğimli kanallara uyum sağlayabilecek şekilde üretilmişlerdir. Eğer ki bir kanal köküne girilmemiş veya  kanallar tam olarak temizlenmemiş, kanal boyu tam olarak ölçülmemiş ve enfekte olmuş ya da iltihaplı  parçaları kök ucuna çok yakınsa diş enfekte olarak kalabilmektedir. Bunun neticesinde ise, kanal tedavisi tekrarı gerekiyor olabilir. Kök kanallarının yan dalları olabilir ve de geleneksel tedavi müdahalelerle ile bu yan dallara ulaşmak mümkün değildir. Tedavi sırasında kanal aleti, kanal içinde kırılma ihtimali söz konusu olabilir. Eğer diş kanalının temizlenmesi tamamlanmışsa ve kırılan parça kök ucunda kalmışsa tedaviye bu şekilde devam edilmektedir. Kök kanalının temizliği bitmemişse, kalan parça kökün ucunda değilse ve kök ucuna bu nedenle ulaşılamıyorsa, parça muhakkak alınması gerekir.

Diş kanal tedavisi sonrası ağrıdan sonra ne gibi durumlar yaşanabilir

Yüz kısmında şişlik oluşturabilir ve ağrı kontrol altına alınamazsa, muhakkak bir doktora başvurmak gerekir.  Genellikle apseli dişlerde, hastanın enfeksiyonlara karşı direnci çok önemlidir. Dirence göre de ağrının şiddeti değişkenlik gösterebilir. Geçici rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

]]>
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı https://www.kanaltedavisi.gen.tr/kanal-tedavisi-sonrasi-agri.html Mon, 10 Dec 2018 04:19:25 +0000 Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı:Diş kökünün içerisinde olan efekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi, sinir dokusunun temizlenip, kök kanalının sızdırmaz bir dolgu malzemesiyle doldurulması işlemine denir. Bu işl Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı:Diş kökünün içerisinde olan efekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi, sinir dokusunun temizlenip, kök kanalının sızdırmaz bir dolgu malzemesiyle doldurulması işlemine denir. Bu işlem, tam anlamıyla çürümemiş olan  dişlere yapılabildiği gibi kök ucunda apse oluşmuş, yıllarca herhangi bir ağrı vermeden kalan cansız dişlere de uygulanmaktadır. Kanal Tedavisi bittikten sonra iki haftada kanal tedavisi yapılan dişte ağrı olabilir.  Bu Diş köklerinin ucu çevresindeki canlı dokusuyla olan direkt ilişkisi, kanalı iyileştirmeden sonra kişinin ağrı duymasına neden olabilmektedir. Kanal tedavisinden sonra hastaların çoğunluğunun dişin üzerine basamama şeklindeki serzenişleri normal kabul edilir. Kanal tedavisi sonrasında, Tedavi edilen Kısımı kullanmamaya özen gösterilmelidir. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir. Kanal tedavisi için kanal açıldığında havada bulunan oksijen, genişleyen kanala mikrop bulaşmasına sebep  olabilir ve burada çoğalan bakteriler enfeksiyon ve ağrı oluşumuna neden olur. Bakteriler diş kök ucundan dışarıya doğru atılabilir. Diş kökünün bitiminde kan damarlarının dişe girişi sağlayan bir delik bulunmaktadır. Dişi çevreleyen dokuda efekte olur, iltihaplanma da görüle bilinir. Ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle iltihap  kurutulur. İltihaplanma temizlenene kadar geçen süre genelde ağrılı olabilir.

Kanal tedavisi sırasında, kanalların olmamasından yada kıvrımlı oluşlarından ötürü dişin diğer kısımlarında delik oluşturulabilir. Bu deliğe tükürük değerse dişin daha iyi tedavi görmesi ya da  dişin çekilmesi gerekebilir. Eğer kanal diş eti çizgisinin altında, uzak bir noktadaysa tükürük dibe yetişemeyebilir ve müdahale edilmeden iyileşme olasılığı vardır. Kanal tedavisi için uygulanan aletler, diş kanallarına uyum sağlayabilecek biçimde üretilmişlerdir kanal köküne girilmemiş ya da kanallar tam olarak temizlenmemiş, kanal boyu kesin olarak ölçülmemiş ve efekte olmuş ya da iltihaplı  parçaları kök ucuna yakınsa diş efekte olarak kalabilir. Bunun sonucunda ise, kanal tedavisi yeniden yapılması gerekebilir. Kök kanallarının yan dalları olabilir ve geleneksel uygulama ile bu yan dallara ulaşmak mümkün olmayabilir. Uygulama sırasında kanal aleti, kanal içinde kırılabilir. Eğer dişin temizlenmesi tamamlandıysa, kırılan parçada kök ucunda kaldıysa tedaviyi bu şekilde sürdürmek tercih edilir. Kök kanalının temizliği bildirilmediyse, kalan diş kökün ucunda değilse ve kök ucuna bu nedenle ulaşılamıyorsa, bu kısım kesinlikle alınmalıdır. Apisektomi denen bu işlemde diş köküne yaklaşmak, diş etinde küçük bir kesi yapılır ve parçanın bulunduğu kök bölümü alınarak tedavinin diğer operatif işlemler gibi vücudun bir alanında gerçekleştirilen operasyon olduğu düşünülürse, bu geçici rahatsızlığın nedeni daha iyi anlaşıla bilinir. Genellikle apseli dişlerde, hastanın mikrobik iltihaplanmaya karşı direnci çok önemlidir ve direncine bağlı olarak acının şiddeti değişebilir. Kanal tedavisi sonrası ağrı  değişiklik göstermekle birlikte, diş hekiminin önereceği bazı ağrı kesici ilaçlar yardımıyla tedavi edilmektedir. Yüzde şişlik varsa ve ağrı kontrol edilemiyorsa, mutlaka doktora başvurulması önerilmektedir.

]]>
Süt Dişi Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/sut-disi-kanal-tedavisi.html Mon, 10 Dec 2018 11:16:23 +0000 Süt dişi kanal tedavisi, süt dişlerinin öncelikli görevi çocuğun düzenli olarak beslenebilmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün olarak gelişebilmesi süt dişlerine bağlı devam etmektedir. Süt dişleri Süt dişi kanal tedavisi, süt dişlerinin öncelikli görevi çocuğun düzenli olarak beslenebilmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün olarak gelişebilmesi süt dişlerine bağlı devam etmektedir. Süt dişleri çocuklarda ağızda kapladıkları alan ile alttan gelecek olan kalıcı dişlere yol göstermektedir. Süt dişlerinin erken kaybolması yada çürümesi durumunda alttan gelecek olan kalıcı dişlere tutunma yeri bırakmamaktadır. Ebeveynlerin bu konuda yeterli derece de bilinçli olması çok önemlidir. Maalesef bu konuda yanlış bir yanılgı söz konusudur. Buda nasıl olsa süt dişleri önemli değil yerine yenisi çıkacak ifadeleridir. Bu durum tamamen yanlıştır. Düzenli bir ağız sağlığı ve bakımı süt dişleri ile birlikte başlamalıdır. 

Süt dişlerinde kanal tedavisi yapılır mı ve nasıl yapılır

Kalıcı dişler kemik içinde oluşarak süt dişlerinin rehberliği sayesinde ve süt dişlerinin köklerini takip ederek kendilerine tutunma yeri ve alan oluştururlar. Kalıcı diş alttan kök sürmeye başladıkça süt dişlerinin kökünü eritmek sureti ile yerleşmeye başlar. Bu durumda daha önce süt dişinin var olduğu yerde artık kalıcı dişler yer alır. Süt dişlerinde meydana gelen bir çürük kalıcı dişler ile kıyaslama yapıldığında çok daha hızlı bir şekilde köklere ilerlemektedir. Çürük dişin sinir kısmına ulaştığı zaman çocukta kalıcı diş olsa da süt dişi olsa da inanılmaz bir ağrı, kızarıklık ve şişlik meydana getirir.

Çocuklarda da böyle bir durumda yapılacak ilk tedavi şekli kanal tedavisidir. Çocuklarda uygulanan kanal tedavisinin yetişkinlerde uygulanan kanal tedavisinden farkı, bakteri temizliği yapıldıktan sonra yerleştirilecek olan dolgu maddesinin tamamen süt dişlerine özel bir dolgu maddesi olmasıdır. Kök içine yerleştirilen bu özel dolgu maddesi kalıcı dişler alttan sürerken süt dişlerinin kökleri ile birlikte eriyebilme özelliğine sahip olmasıdır. Bundan dolayı çocuklarda süt dişlerine kanal tedavisi yapıldıktan sonra kalıcı dişlerin sürmesi sırasında o bölgede kızarıklık ve şişlik olması çok normal bir durumdur. Bu durumda diş hekiminizle görüşerek süt dişinde meydana gelmiş olan apsenin doktorunuz aracılığı ile boşaltılmasını sağlayabilirsiniz. Zaten süt dişi bir süre sonra kendiliğinden düşeceği için sıkıntı otomatikman ortadan kalkacaktır. Yada alttan gelmekte olan kalıcı düş yeterli yüksekliğe ulaştı ise bu durumda da doktorunuz gerekli kontrolleri yaparak kanal tedavisi uygulanmış olan süt dişini çekebilmektedir. Süt dişleri çıktıktan kısa bir süre sonra çürük oluşmuş ise yani kalıcı dişlerin yerine gelmesine daha uzun bir süre var ise süt dişlerinde kanal tedavisi yaptırmak yerine süt dişini çektirirseniz yan taraftan çıkan dişler çekilen süt dişinin boşluğunu doldurmak için yanlara kayacak ve kalıcı dişler düzgün bir şekilde çıkmayacaktır. Bunu en iyi hekiminiz bilmekte olup süt dişlerini alttaki dişler çıkana kadar ağızda tutmak yani süt dişlerine kanal tedavisi uygulamak en iyi çözümdür.

]]>
Kanal Tedavisi https://www.kanaltedavisi.gen.tr/kanal-tedavisi.html Tue, 11 Dec 2018 01:10:54 +0000 Kanal tedavisi, çürümüş dişe ya da dişin travma sonucunda iç kısmındaki sinir yani pulpa kısmının iyileşmeyecek kadar zarar görmesinde ya da sinirin ölmesi halinde uygulanan bir diş tedavi yöntemidir. Tedavi dişin içindeki Kanal tedavisi, çürümüş dişe ya da dişin travma sonucunda iç kısmındaki sinir yani pulpa kısmının iyileşmeyecek kadar zarar görmesinde ya da sinirin ölmesi halinde uygulanan bir diş tedavi yöntemidir. Tedavi dişin içindeki sinirin alınmasını, diş kökü içindeki kanalların yeniden şekillendirilmesini, burasının mikroorganizmalardan temizlenmesini, diş kökü içindeki kanalların doldurulmasını içermektedir. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişteki madde kaybı oranına göre, diş doktorunun önerisiyle kron inley, dolgu, porselen gibi yapılarla dişteki estetik görünüm ve fonksiyonellik sağlanır.

Kanal tedavisi neden uygulanır

Dişteki hasar sonucunda, bölgenin temizlenerek dişin ağızda kalma süresinin arttırılması, diş kayıplarının önlenerek ileri tedavilere gerek duyulmaması için kanal tedavisi uygulanmaktadır. Dişe uygulana kanal tedavisi sonucunda, bölgenin ölü olmasına rağmen dişin çiğneme görevini yerine getirmesi sağlanarak, çene kemiği aktifliğini korur. Bu çene kemiğindeki erimeye engel olur. Dişlere kanal tedavisi uygulanması için;
 • Dişe ya da çeneye bir darbe alınması
 • Diş eti hastalıklarının ilerlemiş olması
 • Dişteki derin çürük yüzünden ortaya çıkan fiziksel irritasyon
 • Hatalı yapılan ortodontik tedaviler
 • Kapanışı ayarlanmamış olan yüksek dolgular, protetik yapıların olması
Dişin çürümesi halinde dişteki sert dokular bozulur. Bu etkinin zamanla diş içindeki sinirlere ve damarlara ulaşması halinde, çürüğe yol açan bakterilerin pulpa bölgesini asitlerle birlikte olumsuz etkiler. Dişte bu aşamada sıcak hassasiyeti, gece artan diş ağrıları oluşur. Bu aşamada tedaviye başlanmadığı takdirde, pulpa ölümü gerçekleşir. Toksinler diş kökü derinliklerine inerek çene kemiğini etkiler. Bu apseye yol açar. Dişin destek dokuları kaybedilebilir. Yüzde şişme, oral fistüller oluşabilir. Bu aşamada dişin çektirilmesi daha uygun maliyetlidir. Ancak ağızda oluşan boşluğun yeni yapay dişle kapatılması daha masraflı olacaktır. Bu yüzden dişe kanal tedavisi uygulanması daha avantajlıdır. Buna rağmen diş tedavisinin geciktirilmesi, kanal tedavisinin faydalı olmasına engel olur. Bu nedenle herkes yılda 2 defa diş doktoruna gitmeli ve ağız bakımına özen göstermelidir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır
Kanal tedavisi sırasında hastanın ağrı duymaması için bölgeye lokal anestezi uygulanır. Diş temizlendikten sonra, damar ve sinir dokusuna ulaşılarak, hastalıklı dokular temizlenir. Dişin kök kanal boyu ölçümü yapılır. Diş kök kanalında uç kısma kadar şekillendirme yapılır. Eğer fazla hasar yoksa bölge temizlenir ve genişletilir. Daha sonra bölge kanal dolgu malzemesiyle doldurulur ve kanal tedavisi sonlandırılır. Ancak diş kanalında hastalık olduğu görülürse, kanal temizlenerek şekillendirilir. Kanalın içine kanal medikamenti doldurularak takibe alınır. Bu diş iyileşinceye kadar sürer. Bu süreçte diş geçici dolguyla kapatılır. Enfeksiyon tedavi edildiğinde kök ucuna kadar kanal dolgu malzemesiyle doldurulur. Kanal tedavisi tamamlandığında, diş tekrar kullanılabilir. Kanal tedavisi hem dişin çekilmesini önler, hem de diş için son şans yaratır. Uygun koşullarda yapılan kanal tedavisi sonucunda diş yaşam boyu kullanılabilir. Buna rağmen kanal tedavisi uygulanmış diş, diğer dişlere oranla daha kolay kırılabilen bir yapıda olur. Bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir.

Kanal tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Dişe kanal tedavisi yapılırken dişlerle sert besinlerin çiğnenmemesi gerekir. Dişlere geçici dolgu yapıldığı için, dişin kırılganlığı fazla olur. Seanslar sırasında hastanın yüzünde şişme oluşabilir. Gerekirse mikroorganizmaların yol açtığı şişlikler için pansuman yapılabilir. Kanal tedavisi sona erince dokulardaki enflamasyon yüzünden birkaç gün süreyle dişte ağrı olabilir. Özellikle diş bastırıldığında ağrı daha fazla hissedilir. Bu yüzden dişe fazla yüklenmemek gerekir. Gerekirse ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir]]> Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır https://www.kanaltedavisi.gen.tr/dis-kanal-tedavisi-nasil-yapilir.html Tue, 11 Dec 2018 13:59:02 +0000 Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır, Çürümüş bir dişin çekilmesi çok kolay bir iştir. Önemli olan kanal tedavisiyle yapılmış bir dişin uzun yıllar kullanılabilmesidir. Kanal tedavisi yapılan diş, cansız olsa da en az Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır, Çürümüş bir dişin çekilmesi çok kolay bir iştir. Önemli olan kanal tedavisiyle yapılmış bir dişin uzun yıllar kullanılabilmesidir. Kanal tedavisi yapılan diş, cansız olsa da en azından kendi dişiniz olarak çiğnemeye yardımcı olacak, ağız estetiğini bozmayacaktır. Tedavi görmüş dişin çürüme ya da kırılma riskinin, sağlam bir dişten fazla olduğu unutulmamalıdır. Tedavisi yapılan dişin yeniden çürümesini önleyici tedbir alınırsa, kanal tedavili diş yaşam boyu ağızda kalabilir.

Diş kanal tedavisi nasıl yapılır: Kanal tedavisinin ağrısız olması için dişe anestezi uygulaması yapılır. Dişteki çürük, pulpadaki hastalıklı doku artıkları ve sinir temizlenir. Kökün ucuna kadar genişletilen kanallar uygun dolgu malzemesiyle doldurulur. Tedavi birden çok seansta yapılacaksa seansların arasında dişe geçici dolgu yapılır. Kanal tedavinin tamamlanmasıyla dişteki madde zayine bağlı olarak dolgu veya kaplama ile diş yenilenir. Kanal tedavisi yaptıranların tedavi seansları arasında ağrı ya da yüzde şişme gibi ender şikayetleri olabilir. Bu tarz şikayetlerin  sebebi bakterilerin oluşturduğu reaksiyondur ve hekimin yapacağı pansumanlarla düzeltilir. Pansuman araları gereğinden fazla uzatılırsa bakteri oluşumları tekrarlayabilir.

Endişe edilen noktalardan biri tedavi sürecinin ne kadar ağrılı geçeceğidir. Uygulanan lokal anestezi sayesinde ağrı duyulmaz. Bir dolgudan değişik tarafı tedavi sürecinin biraz uzun olmasıdır. Tedaviden sonra doğal dokulardaki bozulma, birkaç gün süreceği için dişin üzerine bastırılınca ağrı olabilir. Hekimin tavsiye edeceği ağrı kesici ve ödem çözücü niteliklere sahip bir ilaç bu şikayetin çözümü olacaktır.

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralanabilir:

 • Tedavi esnasında uygulanan lokal anestezi sonucu oluşan uyuşukluk sebebiyle farkında olmadan dil, dudak ya da iç yanak gibi bölgeler ısırılabilir. Bu sebeple anestezi etkisindeyken bir şeyler yemek ya da aşırı soğuk-sıcak içecekler içmek doğru değildir.
 • Kanal tedavisi seansları arasında dişte geçici dolgu bulunduğundan sert gıdalar yemek için kullanmak doğru değildir. Dişin üzerine  kalıcı restorasyon yapımına kadar kırılgan olduğu unutulmamalıdır.
 • Tedavide yapılan geçici dolgular kolay kırılabilen ve aşınabilen maddelerdir. Tedavi süresince çenenin diğer yanının kullanılması daha doğru olur.
 • Geçici dolgu uygulandığında, ağrısı geçen birçok birey tedaviyi yarım bırakabiliyor. Ağrının geçmiş olması tedavinin bittiği anlamına gelmez. İhmal, tedavisi yarım kalan dişin birkaç ay sonra çekilmesine neden olur. Bu sebeple tedavi sürecinin aksatılmadan bitirilmesi gerekir. Kanal tedavisinin süresi dişteki problemin büyüklüğüne göre değişir. Tedavi tek seansta tamamlanabileceği gibi bazen birçok seans gerekli olabilir. Tedavinin tamamlanma ölçüsü dişteki enfeksiyonun iyileştirilmesidir. Tedavi, dokular tamamen iyileşene kadar devam eder. 
 • Kanal tedavisiyle canlılığını yitiren dişler, diğer dişlere oranla daha kırılgandırlar. Bu sebeple tedavi tamamlandıktan sonra, uygun olabilecek porselen dolgu, porselen kron gibi bir uygulamayla dişinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.
]]>